Z Kuźnią Jawor po 5 latach przerwy


1 listopada 2019
Pierwszy zespół

Plakat jawor

W sobotę 2 listopada do Jeleniej Góry przyjedzie 3 beniaminek tego sezonu i dobrze znana jeleniogórzanom drużyna jaworskiej Kuźni. Bogata historia spotkań obu ekip trwająca już od lat 50-tych tylko dodaje smaczku sobotniej rywalizacji.


Biało-niebiescy po raz 6-ty w tym  sezonie będą bronić Twierdzy Złotnicza, która w tym sezonie nie padła jeszcze łupem żadnego z przeciwników. Tym razem naprzeciw podopiecznym Ołeksandra Shevelyuhina stanie Kuźnia Jawor, z którą rozegraliśmy już kilkadziesiąt oficjalnych meczów.  Pierwszy z nich odbył się w 1956 roku, kiedy to w ramach IV ligi ówczesna Polonia Jelenia Góra udała się do Jawora na mecz z miejscową Jaworzanką,  Inauguracyjne spotkanie obu drużyn zakończyło się wygraną jeleniogórzan.

Ostatnie oficjalne spotkanie odnotowano 22 marca 2014 roku, kiedy to maszerujące do III ligi dolnośłąsko-lubuskiej Karkonosze wygrały przy Złotniczej 12 3:0, po dwóch trafieniach Łukasza Kusiaka i jednym Daniela Kotarby. W między czasie biało-niebiescy podejmowali Kuźnię podczas meczów sparingowych, w którym to jeleniogórzan prowadził wychowanek jaworskiego Klubu – Marek Siatrak.


Kuźnia awansowała do IV ligi w sezonie 2018/2019, kiedy to zajęła II miejsce w rozgrywkach legnickiej “okręgówki”, ustępując mocnemu Legnickiemu Polu i mając lepszy bilans od Konfeksu Legnica. W obecnych rozgrywkach IV ligi dolnośląskiej – grupa zachodnia Kuźnia po 12 rozegranych spotkaniach zajmuje obecnie 13 pozycję w ligowej tabeli (11 punktów), która jednak nie odzwierciedla prawdziwej mocy i umiejętności jaworzan.

W dotychczas rozegranych spotkaniach “Kuzienka” odniosła 3 zwycięstwa ( 6:2 Gryf Gr. Śląski, 2:0 Orla Wąsosz i 2:1 Prochowiczanka Prochowice), 2 remisy (1:1 Odra Ścinawa i 1:1 Sparta Grębocice) i aż 7 porażek ( 1:3 Chrobry II Głogów, 1:3 Apis Jędrzychowice, 0:3 KS Legnickie Pole, 0:1 AKS Strzegom, 0:3 Lotnik Jeżów Sudecki, 0:1 Orkan Szczedrzykowice i 2:4 Sparta Rudna).  Dodatkowo jaworzanie nie mają wcale łatwej końcówki rundy jesiennej, ponieważ oprócz Karkonoszy mierzą się jeszcze z faworyzowanymi: Złotoryją i Głogowem. Przerywnikiem i meczem za 6 punktów będzie zapewne “domowe” spotkanie z chocianowską Stalą.

Zespoły Karkonoszy i Kuźni Jawor łączą nie tylko mecze ligowe, ale również osoby piłkarzy, którzy przez lata reprezentowały obie drużyny. Jeszcze w latach 90-tych do tego grona zaliczyć można było Huberta Łukasika oraz Zbigniewa Wójcika. Po roku 2000 byli to również między innymi Marek Mackiewicz, Paweł Janisiów, Kamil Karczewski, Leszek Kurzelewski, Daniel Ziomek czy Marek Siatrak, który łączył funkcję zawodniczą z trenerską.
Grzechem byłoby również nie wspomnieć o trenerze Leszku Dulacie, który w 2007 r. przejął Karkonosze po pracy właśnie w Jaworskiej Kuźni.


Mając dostęp do historii pojedynku obu zespołów dopiero od 1985 roku to właśnie od tej daty możemy podsumować pojedynki obu drużyn w meczach mistrzowskich. W sumie rozegraliśmy 21 spotkań (w statystykach są 22 spotkania, ponieważ mecz z wiosny IV ligi 1986 roku został zaliczony jako walkower na konto Kuźni Jawor, Karkonosze w smutnej części swojej historii, wycofały się wtedy z rozgrywek), z których aż 12-krotnie zwycięsko wychodzili jaworzanie, 9 razy to biało-niebiescy świętowali zwycięstwo, a tylko 1 raz zespoły podzieliły się punktami. Jak widać nikt”łatwo skóry nie sprzeda” i przy Złotniczej czekać nas będą niesamowite emocje! Pełną i bardzo barwną historię pojedynków Karkonoszy z Kuźnią znajdziecie na stronie http://m.mrkskuzniajawor.futbolowo.pl/news/3154999 .

Patrząc na statystyki naszego sobotniego przeciwnika to, możemy zauważyć ,że w dotychczas rozegranych na wyjeździe meczach Kuźnia zdobyła tylko 4 punkty, wygrywając w 7 kolejce spotkań w Wąsoszu z Orlą 2:0 oraz remisując 1:1 w Ścinawie z Odrą.  Z pewnością najgroźniejszy ogniwek Kuźni będzie Przemysław Piec- 19 letni ofensywny zawodnik jaworzan już 7 krotnie trafił w trwającym  sezonie do siatki rywali.

W obecnym sezonie Karkonosze potwierdzają znaczenie słów “Twierdza Złotnicza” ponieważ w 6 dotychczas rozegranych przy #ZŁ12 spotkaniach odnieśli 6 zwycięstw, strzelając 17 goli i tracąc tylko 2.
Mamy nadzieję, że w sobotni wieczór przesuniemy bilans biało-niebieskich będzie jeszcze lepszy i zmienimy 6 na 7 po stronie wygranych spotkań.


Spotkanie z Kuźnią Jawor rozpoczniemy punktualnie o godz. 15:00 w sobotę – 2 listopada na Stadionie Miejskim w Jeleniej Górze przy ul. Złotniczej 12. Serdecznie zapraszamy wszystkich sympatyków obu ekip do stworzenia wspólnie świetnego widowiska!

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
250
wpDiscuz